Badania magnetyczno-proszkowe

Badania magnetyczno-proszkowe. Do czego służą?

Badania magnetyczno-proszkowe to nieniszcząca metoda kontroli jakości złączy spawanych. Polega na wykorzystaniu zjawiska magnetycznego do wykrywania nieciągłości w złączach. Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, jak przeprowadza się takie badania krok po kroku i jak interpretuje ich wyniki! Przejdźmy zatem do szczegółów.

Czego dowiesz się z tekstu?

  • 🧲 Na czym polegają badania magnetyczno-proszkowe złączy spawanych;
  • 🔬 Jak przeprowadza się badanie magnetyczno-proszkowe krok po kroku;
  • 📊 Jak odczytywać i interpretować wyniki tych badań;
  • 👷‍♂️ Kto może przeprowadzać badania magnetyczno-proszkowe.

Jak przeprowadza się badanie magnetyczno proszkowe krok po kroku?

Badania magnetyczno-proszkowe złączy spawanych zaczyna się od pokrycia badanego miejsca białą farbą podkładową. Ma ona stanowić kontrastowe tło dla kolorowego lub fluorescencyjnego proszku magnetycznego, który zostanie później nałożony. Kolejnym krokiem jest namagnesowanie badanego obszaru. Odbywa się to za pomocą prądu elektrycznego lub stałego magnesu.

Po namagnesowaniu na powierzchnię nakłada się suchy proszek magnetyczny. Jeśli w spawie występują jakiekolwiek nieciągłości czy pęknięcia, proszek zbierze się nad tymi miejscami, tworząc charakterystyczne wzory. To pozwala łatwo zlokalizować ewentualne wady złącza. Po zakończeniu badania proszek jest łatwy do usunięcia, nie pozostawia też żadnych śladów na materiale.

Jaką technikę badań magnetyczno proszkowych wybrać?

Istnieją dwie techniki badań magnetyczno proszkowych:

  • z kolorowym proszkiem magnetycznym
  • z fluorescencyjnym proszkiem magnetycznym

Obie metody są skuteczne w wykrywaniu nieciągłości, jednak ta z użyciem fluorescencji cechuje się nieco większą dokładnością.

Jak odczytywać wyniki badań magnetyczno proszkowych?

Interpretacja wyników badań magnetyczno-proszkowych wymaga wiedzy i doświadczenia. Tylko wykwalifikowani specjaliści potrafią poprawnie odczytać uzyskane obrazy i zidentyfikować rodzaj oraz położenie ewentualnych wad czy nieciągłości. Muszą też znać zasady dotyczące ułożenia urządzenia wytwarzającego pole magnetyczne względem badanego obszaru.

Kto może przeprowadzać badania magnetyczno proszkowe? Podsumowanie

Badania magnetyczno-proszkowe mogą być wykonywane tylko przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających odpowiednie przeszkolenie w zakresie badań nieniszczących. Potrafią oni prawidłowo wykonać cały proces badawczy i zinterpretować jego wyniki. Przykładem takiej firmy specjalizującej się w tego typu badaniach jest https://technic-control.pl/.

Warto pamiętać, że badania magnetyczno-proszkowe to skuteczna metoda nieniszczącej kontroli jakości złączy spawanych. Przeprowadza się je w kilku etapach, wykorzystując zjawiska magnetyczne do wykrycia nieciągłości w spawie. Tylko wyszkoleni specjaliści potrafią poprawnie zinterpretować ich wyniki i to właśnie im warto powierzyć takie badanie.

Tekst promocyjny



Zobacz także: